| Camera | 16MP+16MP Main, 8MP+8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 12.4 Inches IPS Display | |
| Sim | No | |
| OS | Android 12L | |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB,256GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 9070 mAh Battery |
| Name | ZTE nubia Pad 3D |
|---|---|
| Model | nubia Pad 3D |
| Price | Exp. Tk 115,000 |
| Brand | ZTE |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, February 28 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2023, April 11 |
| Network Type | No cellular connectivity |
|---|---|
| Network 2G | N/A |
| Network 3G | N/A |
| Network 4G | N/A |
| Network Speed | N/A |
| Network GPRS | No |
| Network EDGE | No |
| Display Type | IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 12.4 inches, 445.8 cm2 |
| Display Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~243 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | (~243 ppi density) |
| Display Screen Protection | Yes |
| Primary Camera | 16MP 16MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP 8MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama, stereoscopic Al-powered 3D capture Stereoscopic Al-powered 3D capture |
| Video | 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | Yes |
|---|---|
| Body Weight | Yes |
| Body Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Body Color | Gray |
| Operating System | Android 12L |
|---|---|
| OS Version | Android |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Memory Internal | 128GM, 256GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 9070 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic connector, video output |
| GPS | Yes |
| Sensors | Unspecified |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 33W wired |
Display: 6.6 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP+2MP Main, 32MP+16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches Liquid Retina XDR Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 6GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP+SL 3D front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 4GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 3240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP+16MP+0.3MP main,10MP front
Chipset: Exynos 9825 (7 nm) - EMEA/LATAM
RAM: 8,12GB RAM
OS: Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 12, One UI 4
Battery: 4300 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+64MP+64MP+50MP main, 12MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12, Google Play Services
Battery: 4600 mAh battery
View Details →
Display: 6.7 inch Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A17 Bionic (3 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 17
Battery: 4373 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.1 inch Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A17 Bionic (3 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: iOS 17
Battery: 3240 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.7 inch LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+50MP+3MP main, 32MP front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4500 mAh Li-Po battery
View Details →
Display: 6.8 inches Super AMOLED Display
Camera: 108MP+16MP+12MP+5MP Main, 24MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 865
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10
Battery: Non-removable Li-Po 5040 mAh Battery
View Details →